Realizácia inovovaného systému riadenia kotlov
Pre implementáciu nových algoritmov riadenia spaľovania drevnej štiepky bolo nutné okrem programového vybavenia inovovať aj technické vybavenie systému riadenia kotlov. Pre túto inováciu boli stanovené tieto požiadavky na riadiaci systém:
- voľne programovateľný riadiaci systém pre možnosť implementácie nových algoritmov riadenia,
- možnosť on-line zmeny (download) aplikačného programového vybavenia bez nutnosti zastavenia riadiacich procesov a regulačných slučiek,
- obslužná jednotka riadiaceho systému pre možnosť sledovania a zmeny parametrov riadenia na procesnej úrovni,
- dostatočný počet digitálnych a analógových vstupov/výstupov pre snímanie stavov technológie (DI), meranie procesných veličín (AI) a ovládanie akčných členov technológie (RDO a AO).
- komunikačné rozhrania pre pripojenie na monitorovacie pracovisko prostredníctvom internetu (Ethernet), komunikáciu s meračmi tepla (M-Bus), lambda sondou (RS232) a GSM modemom (RS232),
- GSM dohľad pre obsluhu technologického zariadenia.
Na základe uvedených požiadaviek bola vypracovaná technická dokumentácia inovovaného systému riadenia kotlov pre realizáciu systému automatického riadenia a vzdialeného monitorovania spaľovacieho procesu pozostávajúceho z týchto základných častí (Obrázek 2):
- systém procesného riadenia
AMiT/
DIRAS, ktorého základom je modulárny riadiaci systém ADiS výrobcu
AMiT, spol. s r.o., Praha,
- systém vzdialeného monitorovania a riadenia na báze SCADA produktu PROMOTIC výrobcu MICROSYS, spol. s r.o., Ostrava,
- systém GSM monitorovania MoDir výrobcu Paufex Prešov, spol. s r.o., pre prevádzkové monitorovania technológie obsluhou prostredníctvom SMS správ,
- meranie procesných veličín pre riadenie a monitorovanie (teplota výstupnej vody z kotla, vratnej vody do kotla, teplota spalín, teplota v ohnisku, podtlak v spaľovacej komore, koncentrácia kyslíka a kysličníka uhoľnatého v spalinách),
- meranie vyrobeného tepla.
Na systém procesného riadenia sú okrem snímačov hlavných procesných veličín a merača tepla ďalej pripojené akčné členy pre ovládanie technológie (frekvenčné meniče ventilátorov, servopohony, spínacie prvky motorov dopravy a plnenia paliva) a ďalšie kontrolno-blokovacie a bezpečnostné prvky technologického zariadenia.
Obrázek 2 Štruktúra riadenia a monitorovania
Inovovaný systém riadenia bol inštalovaný na riadenie dvoch rôznych typov (o rôznych výkonoch a od rôznych výrobcov) kotlov stredného výkonu spaľujúcich drevnú štiepku v reálnej prevádzke v praxi na výrobu tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody pre občiansku a komunálnu sféru. Do riadiacich systémov boli implementované nové algoritmy riadenia spaľovacieho procesu, ktorých cieľom je zabezpečiť spaľovanie drevnej štiepky blížiace sa optimálnemu.
Pre meranie koncentrácie kyslíka je použitá širokopásmová planárna dvojčlánková lambda sonda s integrovaným vyhrievaním využívajúca princíp medzného prúdu na vyhodnocovanie obsahu kyslíka v spalinách. V rozsahu l = 0,7 až teoreticky l = ∞ (vzduch s obsahom 21% O2) poskytuje táto sonda na svojom výstupe jednoznačný spojitý elektrický signál. Súčasťou dodávky tejto sondy je aj návarok pre jej montáž do dymovodu (potrubia pre odvod spalín). Sonda bola použitá v kombinácii s prevodníkom, ktorý komunikuje s riadiacim systémom cez rozhranie
RS232.
Pre meranie koncentrácie kysličníka uhoľnatého v spalinách je použitý senzor s premenlivým odporom v závislosti na koncentrácii CO. Pre jeho vyhodnocovanie bol navrhnutý prevod na napäťový signál. Takto zrealizovaný snímač slúži na orientačné meranie koncentrácie CO v spalinách vzhľadom na to, že pre algoritmus riadenia spaľovacieho procesu drevnej štiepky je dôležitá informácia o trende produkovaného kysličníka uhoľnatého (t.j. či množstvo emisií CO rastie alebo klesá) a nie úplne presný údaj o jeho koncentrácii v ppm resp. mg/m3. Na upevnenie tohto snímača do dymovodu (potrubia pre odvod spalín) bol navrhnutý a vyrobený špeciálny držiak chránený ako úžitkový vzor, ktorý umožňuje polohovanie snímača tak, aby bol zabezpečený čo najlepší prístup spalín k senzoru snímača za splnenia podmienky jeho ochrany pred poškodením v dôsledku vysokých teplôt v spalinových cestách. Tento špeciálny držiak zároveň umožňuje jednoduché prevádzkové čistenie snímača od vznikajúcich usadenín v spalinovej ceste a jeho prípadnú jednoduchú servisnú výmenu.
Pre meranie teploty v spaľovacej komore je použitý termočlánok typu K. U niektorých kotlov ich konštrukcia však neumožňovala umiestniť meraciu časť termočlánku tak, aby bola snímaná priamo teplota plameňa. Z tohto dôvodu meraná teplota je niekedy nižšia ako skutočná, ale pre algoritmus riadenia spaľovacieho procesu drevnej štiepky to nie je až tak podstatné. Dôležitá je informácia o trende teploty v spaľovacej komore (t.j. či teplota spaľovania rastie alebo klesá) a nie úplne presný údaj o tejto teplote.
Prevádzka inštalovaných systémov riadenia je on-line monitorovaná so záznamom priebehov jednotlivých procesných veličín a s možnosťou zmeny parametrov riadenia aj implementovaných algoritmov prístupom prostredníctvom internetu. Vytvorená aplikácia v SCADA systéme umožňuje priebežne vyhodnocovať aj účinnosť výroby tepla, zobrazovať časové priebehy a vzájomné závislosti meraných veličín dôležitých pre vyhodnocovania kvality spaľovacieho procesu. Pre vizualizáciu boli vytvorené grafické schémy so zobrazením základných informácii o stave technologického zariadenia. Obrázek 3 a 4 ukazuje príklad grafických schém pre monitorovanie dvoch zdrojov tepla s inštalovanými dvoma rôznymi typmi kotlov na drevnú štiepku, a to kotolne spoločnosti Dalkia Východné Slovensko, spol. s r.o. (Obrázek 3) a kotolne spoločnosti Bytenerg, spol. s r.o., Medzilaborce (Obrázek 4).
Obrázek 3 Monitorovanie kotolne spoločnosti Dalkia Východné Slovensko, spol. s r.o., prevádzka Medzev
Obrázek 4 Monitorovanie kotolne spoločnosti Bytenerg, spol. s r.o., Medzilaborce
Poďakovanie
Článok vznikol s finančnou podporou projektov VEGA 1/0881/13 "Výskum algoritmov a metód prediktívneho riadenia spaľovacích procesov biomasy" a ITMS 26220220030 "Výskum a vývoj inteligentných systémov riadenia výroby a dodávky tepla na báze biomasy".
Autori:
doc. Ing. Ján Piteľ, PhD.
Technická univerzita v Košiciach
Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove
Katedra matematiky, informatiky a kybernetiky
jan.pitel@tuke.sk
doc. Ing. Jaroslav Šeminský, PhD.
Technická univerzita v Košiciach
Strojnícka fakulta
Katedra automatizácie, riadenia a komunikačných rozhraní
jaroslav.seminsky@tuke.sk